Elektronik Sigara Kullanımı

Elektronik sigara kullanımı, likit dolumu ve kolay kullanım ipuçları yazımızda. Cihaz aldığınız ve kullanımını öğrenmek istiyorsanız hemen okumaya başlayabilirsiniz.
Dünya da her geçen gün sigaradan ölen ve çeşitli hastalıklara yakalanan insanların sayısı artıyor. Sigara içen ve beraberinde birçok hastalıktan kurtulmak isteyen insanlar sigarayı bırakmak istemektedirler. Bu bırakma deneyimini en kolay şekilde sağlayan esigara ile bırakmak daha kolay bir hale geliyor. Cihaz kullanımını öğrenmek için öncelikle elektronik sigara nedir, çalışma prensibi nasıldır bunu öğrenmek lazım.

Elektronik Sigara Çalışma Mantığı

Tüm elektronik sigaraların kullanım mantığı aynıdır. Her cihazda bulunan parçalar şu şekildedir; Atomizer (coil), likit tankı, batarya, çekim tuşu ve şarj aparatları. Her modele göre bu parçalar da küçük değişkenlik olsa da ana parçalar bu şekildedir. Cihazın içindeki likit sıvıyı atomizer ısıtarak buhara çevirir. Buhar da likitin içindeki aroma ve tat ile birlikte içimize çekilir.

Elektronik Sigara Kullanımı Video

Temel olarak videoda ki gibi çalışma mantığı tüm cihazlarda benzerdir. Bu mantığı anladığınızda tüm elektronik cihazları temel seviyede kullanabilirsiniz.

Elektronik Sigara Kullanımı Detaylı Anlatım

Cihazı paketinden çıkardıktan sonra parçaları birleştirin. Batarya ve atomizer üst kısmı birbirine takılmalıdır (bazı modeller bütünleşik olabilir). Bazı modellerde coil denen iç atomizer ağızlık kısmının içine sağa doğru çevrilerek takılmalıdır. Ağızlık çıkarılarak likit tankının içine (cam hazneye) likit konulur. Genel kural; tankı çok fazla ya da az doldurmayın, mümkünse yarıya kadar doldurun. Doldurma işlemi bittikten sonra atomizerin içindeki fitilin (pamuk) sıvıyı emmesi için 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra cihazın üstündeki çekim butonuna basarak kullanabilirsiniz. Önemli bir not ekleyelim; çoğu elektronik sigara düğmesi cebinizde basılı kalmasın diye koruma sistemi veya tuş kilidir vardır. Bu yüzden cihazı kullanamayabilirsiniz.

Elektronik Sigara Tuş Kilidini Açmak

Bir çok cihazda bulunan tuş kilidini açmadan cihazı kullanamayabilirsiniz. Bazı modellerde çekim butonuna 5 defa ard arda bastığınızda butonun ışığı yanar ve kullanıma hazırlanır. Bazı modelellerde (joyetech) ise cihazın fabrika ayarlarından dolayı komple kapalı olabilir. Cihazın çekim butonuna 5 saniye basılı tutarak ışığın yanması sağlanır ve cihaz açılır. Ardından 5 defa ard arda basılarak tuş kilidi açılır. Tuş kilidinin açıldığını anlamanız için çekim butonuna bastığınızda buton ışığı yanmalı, bıraktığınızda sönmelidir.

Elektronik Sigara Nasıl İçilir?

Yukarıdaki aşamalar; cihazın montajı, atomizerin takılması, şarj edilmiş olması, likit dolumu ve tuş kilidi açılmalıdır. Bu işlemler tamamlandıysa ağızlık kısmını dudağınızın arasına alıp, nefes çekme işlemi ile birlikte çekim butonuna aynı anda basmanız gerekir. Piyasadaki cihazların neredeyse tamamında çekim butonu vardır (sigara boyutundaki olanlarda olmayabilir).  Butona basıp bıraktıktan sonra çekmeniz halinde ağzınıza sıvı gelebilir ve buhar çıkmayabilir.Butona basarak aynı anda nefes çekmeniz çok önemlidir.

Sık Oluşan Elektronik Sigara Arızaları

 • Ağıza sıvı gelmesi: Bataryanın şarjı bitmiş olabilir, şarj dolu ise ve çekim butonuna bastığınızda butonda ışık yanıyorsa, sıvıyı fazla doldurmuş olabilirsiniz ya da atomizer arızalıdır. Cihazın yanında yedek atomizer (coil) varsa değiştirip deneyin. Hiç bir ışık yanmıyorsa batarya arızası da olabilir.
 • Buhar az geliyor: Bazı ucuz modellerde yeteri kadar buhar gelmeyebilir. Kaliteli bir cihazınız varsa ve sonradan buharı azaldıysa atomizeri (coil) değiştirmeniz sorunu çözecektir. Hemen hemen her cihazın yedek atomizerleri piyasada satılmaktadır.
 • Batarya şarj olmuyor: Bunu iki sebebi olabilir, batarya arızalıdır (ömrü tükenmiştir) ya da şarj aparatları bozuktur. Önce başka şarj aparatları kullanarak şarj etmeyi deneyin. Olmuyorsa yeni batarya almalısınız.

Sorunu bulamadıysanız elektronik sigara tamiri sayfamızı takip edebilirsiniz.

Elektronik Sigara RBA Tel Sarımı Nasıl Yapılır?

Her cihazda bu özellik olmasa da RBA destekli cihazlarda performans artırmak için tel sarımı yapılır. Böylece cihazın buhar yoğunluğu ve likit aromalarının verdiği tat düzeyi değiştirilebilir. Cihazınızda destek olmasa da bir uzatma aparatı ile takılan RBA destekli bir tank alıp uygun hale getirebilirsiniz.

Elektronik Sigara Tel Sarım Videosu

54 thoughts on “Elektronik Sigara Kullanımı

 1. Smok vapapen 22 mi önerirsiniz smock stick v8 mi ?
  Kalite ve dayanıklıık acısından ama bütcem benim smok vapapene zor yetiyor iyi derseniz ondan alıcam.
  Ikisi arasındaki fark ne ?

 2. Bende eleaf istick pico var tank bolgesi cok cabuk isinior ve aleti bu gun aldim nedeni ne olabilir

  1. Coili ıslatmadan kullanmışsınızdır. Yedek coili takın, tanka likit doldurup 20 dakika bekleyin, sıvıyı çekince 25 watt civarı ayarlayıp kullanın.

 3. Smok pave pen 22 urunum şarja takdigimda kirmizi isik yanip sonuyor neden acaba şarj olmuyor ne sıkıntısı vardır ?

 4. Smok G-Priv 2 almak istiyorum lakin tankı istemiyorum sarılabilir coil ve tank istiyorum varmıdır bana maliyeti ne olur

 5. rba coil bütün cihazlar ile uyumlumu?ben smok al85 siparişi verdim. bu cihaza uyumlu olanı hangisi acaba?

 6. Benim coilim iki gozlu wattini yukselttigimde bogaz yakiyo ve sonrasinda bir sure yanik tadi geliyor bu coilin dort gozlusu varmis galiba onunla degistirirsem daha iyi verim alirmisim dogrumu acaba eger dogruysa bu dort gozlu coil fiyatlari nedir acaba ve ne kadar surede gelir elime

 7. smok alien kit aldım 1 hafta sorunsuzca içim yaptım fakat yeni likit aldım ve suan acılıgından içemiyorum bile yedek parça yı değiştirmeme rağmen hala sorun aynı likitteki nikotin oranı buna etkiliyor mu veya suan ne yapmam lazım yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim

  1. 1 kereye mahsus cihaz alcaksınız ondan sonra aylık maksimum 100 tl masrafınız olur. Tabi pahalı likitlerden almazsanız.

   1. pahalı likitin cihaza ne gibi faydası var bende smok AL85 var likit ağıza geliyo bunu neden yapar üstelik yeni aldım cihazı likitten yapar mı ?

 8. bende vaporesso revenger kit 220w var ve surekli masraf yapmak istemiyorum coili kendim sarmak istiyorum cihaz uygunmu bunun icin ne yapmam gerekiyor

 9. Cihazın coil (ısıtıcı rezistans tel) bölümüne verilen elektrik miktarı diye özetleyebiliriz. Evde kullandığımız elektrikli ısıtıcılardaki mantık gibi. Ne kadar watt o kadar ısıtma…

 10. Evic basic new firmwarev402
  Bende bu urunden var yukaridaki yorumda bahsetmis oldugunuz tel sarma islemi bu cihaz icin de uygulaniyor mu ?

 11. esigarada surekli likit ve coil masrafi olacakmi ben gunde iki paket sigara iciyorum bana aylik maliyeti ne olur hem maliyet hem likit hem coil bunlar cok zahmetli ve masrafli gorunuyor

  1. Cihaza 1 kere para verirsiniz. Bunun dışında ortalama aylık 100-150 lira da likit ve coil masrafınız olur. Nbase ve aroma alıp karışım yapar hatta telini kendiniz sararsanız maksimum aylık 50 tl masrafınız olur. Detaylar için bizi arayabilirsiniz.

 12. Babamda smok un bi ürünü var.
  Şu anda şöyle bir sıkıntı çekiyoruz çekerken balon kabarcığı sesi gibi ses çıkıyor ayreten galiba koku sızdırıyo ve çektiğimiz zaman da yanık kokusu ve tadı geliyor ne yapmamız lazım bi öneride bulunur musunuz ?

 13. Sigarayı bırakmak için revengers ın 220w sini aldım ancak içemiyorum direk boğuyor öksürüyorum bunun her hangi bir ayarı var mı bu hiç kullanamadım henüz yine sigaraya devam ediyorum ilk kullanım için daha küçük bir cihaz mı almalıydım yoksa

  1. Cihazınız çok güzel fakat coili yakmışsınız gibi görünüyor. Kutudaki yedek coili takın ve tanka likit doldurun. Kullanmadan önce en az 20 dakika sıvıyı çekmesini bekleyin. Watt ayarını da 40 yapıp bi deneyin ve sonucunu yazın.

 14. bende joyetec markalı bir ego var 5 kez tuşa bastıgımda kırmızı ışık yanıyor şarz a da taktım hala aynı likit ide var neden kaynaklı bir sıkıntı var ?

 15. Son iki gündür nefes çektiğimde, sanki su kabarcığı patlıyormuş gibi “pıt” – “pıt” diye sesler çıkıyor. Bunun sebebi nedir?
  Nefes çekimlerinde bu durum tedirgin olmama sebep oldu.
  Pil şarjı tam, tankta likit yeterince var ve nefes çekim (puf sayısı 800 civarında)

  1. hangi likiti hangi mg oranını kullanıyorsunuz, cihazın modeli ne, kaç günde bir coil değiştiriyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.