Nbase

Nbase nedir; elektronik sigara likitinin ana maddesidir. Elektronik sigaraların atomizeri ısınarak likiti buhara çevirir.  Çıkan buharın ana kaynağı nbase ‘dir. Günümüzden en değerli ve organik yollardan elde edilen ve kimyasal içermeyen türlerdir. VG pasta kıvam artırıcı, gıda ürünlerinde ve ilaç sektöründe sürekli kullanılır. VG ise ketçap, soda, çikolata, bisküvi ve pastane ürünlerinden sıkça kullanılır. Nikotin miktarına göre nbase fiyat değerleri değişir. Çünkü nikotin pahalı bir maddedir.

Nbase Nasıl Elde Edilir?

Kaliteli nbase, bitkisel gliserin ve propilen glikol birleşimi ile elde edilir. Bitkisel gliserinin ana kaynağı palm bitkisinin yağı ya da zeytinden elde edilen yağ ile yapılır. Ancak zeytinden elde edilen kulağa daha güzel gelse de tat olarak çok fazla beğenilmez. Bu yüzden palm bitkisinden elde edilen daha çok tercih edilir. Bazı kullanıcılar tam bitkisel olması açısından sadece bitkisel gliserin (%100 VG) kullanır. VG oranı ne kadar yüksek olursa buhar o kadar fazla çıkar. Ancak propilen glikol olmazsa (PG) boğaza vurum olmaz ve içimi çok hafif olur.  Propilen glikol oranı arttıkça likit içindeki aroma lezzeti daha yüksek olur.

Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitler kişiden kişiye farklılık gösterir. Böyle olunca da farklı VG PG oranları tercih edilir. Dünya genelinde kullanılan oranları çok kullanılandan az kullanılana göre sıralayalım:

  • %80 VG / %20 PG
  • %70 VG / %30 PG
  • %100 VG / %0 PG
  • %90 VG / %10 PG
  • %50 VG / %50 PG

Seçim Nasıl Yapılır?

En kaliteli nbase seçimi yapmak için kişinin tiryakilik modelini bilmesi gerekir. Örneğin sigara alternatifi mi kullanıyor yoksa nargile gibi ciğer çekimi mi yapıyor? Aromaya mı önem veriyor yoksa yumuşak içimli, bol buharlı mı seviyor? VG yüksek olduğunda bol buhar verir ve yumuşak içim olur. Fakat VG kıvamlı bir yapıda olduğu için atomizer içinde ki pamuk ilk kullanımda geç ıslanır. Bu yüzden daha fazla beklemek gerekiyor. PG ise ne kadar artarsa boğaz vurumu (tokluk hissi) o kadar yüksek olur ve likitteki aroma daha çok belirgin olur. Son olarak ciğer çekimi yapanların yüksek nikotin kullanmaları pek doğru değildir. Nikotin seviyesi sigara alternatifi olarak kullanımda içilen sigara markasına göre belirlenmelidir.

15 sonuç gösteriliyor