Blog

VG ve PG Nedir?

vg pg nedir

VG ve PG elektronik sigara kullanan veya özellikle yeni başlayanlar için merak edilen bir konudur.  E-likitler genel olarak 4 bileşenden oluşur. PG ve VG baz, nikotin, su ve tatlandırıcısıdır. VG Vegetable Glycerin (Bitkisel Gliserin) yoğundur ve tatlıdır. Bol buhar oluşturmasını sağlayan sıvıdır. Likitin içindeki VG oranı arttıkça buhar ve tat oranı artacaktır.

PG Propylene Glycol (Propilen Glikol) Tadı olmayan ince bir sıvıdır. PG oranı ne kadar yükselirse likitin sertliği bir o kadar artar. Baz PG ve VG zehirsiz ve organik bileşenlerdir. FDA tarafından kullanımının güvenliği olduğu açıklanmıştır. Bu bileşenler çeşitli gıda ürünlerinde ve kozmetik ürünlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. PG bazlı Likitler; Propilen Glikol akışkan kıvamlıdır. VG içerikli likitlere oranla daha ince yoğunluk sağlar ve coil içerisindeki pamuk tarafından daha kolay emilir. Atomizerin ısıtma sistemi bitkisel gliserine göre daha az yapışkandır. Tatsız ve kokusuz olduğu için likitin tadını asla değiştirmez. Yüksek oranda nem çekme özelliğinden dolayı ağızda ve boğazda kuruluk yapabilmektedir. Eksi bir yönü de PG bazı elektronik sigara kullanan kişilerde alerji riski oluşturabilir. VG bazlı Likitler; bitkisel içerikli olan bu sıvı PG ye göre daha yoğundur. Bu nedenden dolayı pamuk tarafından daha az emilir. VG sıvılar daha yoğun olduğu için daha yapışkandır. Atomizeri daha sık temizlemeniz gerekmektedir. Tatlı bir aromaya sahiptir. Diğer aromalardan fark edilmesi oldukça zordur. VG içerikli likitler ağızda kuruluk yapar ve balgam şikâyetleri çok fazla olmaktadır. VG içerikli likitler daha az oranda alerji yaparlar. Daha az boğaz vuruşu yaparlar. Yoğun oluşundan dolayı daha fazla buhar üretirler. Elektronik sigara içenler tarafından son zamanlarda VG içerikli likitler daha bitkisel oranları fazla olduğu için tercih edilmektedir. Elektronik sigara kullananların geneli bu iki bileşeni karıştırarak bir likit hazırlarlar. Veya ikisinin karışımından yapılmış hazır likitleri tercih ederler.

PG ve VG karıştırılabilir bileşenlerdir. Ve uygun ölçülerde karıştırıldığı zaman iyi buhar ve yoğun buhar içerir. Her iki tür bileşende güvenlidir. Tek başına ikisi içinde kalitelidir demek yanlış olacaktır. Fakat ikisi de karıştırıldığında kaliteli bir likit ortaya çıkmaktadır.

4 thoughts on “VG ve PG Nedir?

 1. mustafa yapar dedi ki:

  ben farkında olmadan vg ve pg belirtmeden bitkisel glıserin aldım .elektronık sigarada kullanabilirmiyim

  1. ceyda dedi ki:

   içeriği belli olmayan ürünleri kullanmanızı tavsiye etmem
   sitemizdeki Royal marka nbase leri tercih edebilirsiniz

 2. Ahmet dedi ki:

  Peki bize önerebileceğiniz vg/pg oranı nedir mesela 50/50 iyi midir sizce veya tavsiyeniz nedir e postadan yazarsanız sevinirim teşekkürler

  1. ceyda dedi ki:

   en çok tercih edilen 80/20 dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.